Два от самолетите в аеробатичната демонстрационна група Patrouille de France са катастрофирали във въздуха по време на тренировъчен полет над военновъздушната база Сен Дизие във Франция. Самолетите на елитната демонстрационна група на френските военновъздушни сили са Alpha Jet, а сблъсъкът е станал в следобедните часове на 25 март.

Във публикувани в социалните мрежи видеоклипове се вижда момента на сблъсъка над военновъздушната база номер 113, докато самолетите от групата тренират и оставят характерната си синьо-бяло-червена димна следа. Шест самолета от групата изпълняват аеробатична фигура, когато два от самолетите се удрят във въздуха, в резултат от което следва частична дезинтеграция още във въздуха, преди да се разбият на земята. Единият от самолетите се е разбил в силоз на компания за производство на цимент в района на инцидента.
Според последващата информация във френските медии, и двамата пилоти са катапултирали успешно, като в единия от самолетите е имало и втори пилот, който също е катапултирал. И тримата са намерени в съзнание от спасителните служби на място.

Patrouille de France е групата за прецизни аеробатични и демонстрационни полети на френските военновъздушни и космически сили, официално създадена през 1953 година. Тя е базирана в 701-ва военновъздушна база в Салон дьо Прованс и е призната за една от най-елитните демо-трупи на въздушни асове в света.

Самолетите Алфа Джет се използват за обучение на пилоти от ВВС и леки бойни мисии, като първият полет на модела е през 1973 година, а във френските ВВС типът е на въоръжение от 1977. Алфа Джет е официалният самолет на демонстрационната група от 1981 година, като общия брой на зачислените към групата машини е 21.


