Българската авиокомпания GP Aviation стана пазарен лидер в Прищина

629 прочитания

Регистрираната в България авиокомпания GP Aviation се превърна в най-използвания превозвач от летище Прищина, превозвайки малко над 900 000 пътници през 2024 година, изпреварвайки доскорошния пазарен лидер Wizz Air. Според данните на летището в косовската столица, потвърдени от Сириум, авиокомпанията е добавила малко под 400 000 нови пасажери спрямо предходната година.

В основата на успеха на GP Aviation е изпълнението на полети до дестинации в Швейцария със собствени и наети самолети, които са традиционно най-натоварените маршрути от Прищина. Авиокомпанията получи разрешение за опериране по тези маршрути именно през 2024-а, спечелвайки обществена тръжна процедура, по силата на която регистриран в Европейския съюз превозвач трябваше да поеме тези линии. До това се стигна благодарение на факта, че Швейцария, която не е член на ЕС, регулира въздушния си трафик чрез двустранни споразумения, а Прищина не разполага с национална авиокомпания, поради което на Косово беше разрешено да назначи превозвач от ЕС, който да запълни този регулаторен пропуск.

На второ и трето място по пазарен дял в Косово през 2024-а се позиционират швейцарската CHair и EasyJet, които са превозили респективно 540 000 и 505 000 пътници. Wizz Air, която е пазарен лидер в Прищина през 2023 година, през 24-а успява да се класира едва на трето място с около 420 000 пасажери. До това се стигна, след като унгарския превозвач съкрати няколко от дестинациите си от Косово, заради проблемите с приземени самолети от флота, намалявайки общия си капацитет с близо 17%.

Пазарен дял на операторите от летище Прищина през 2024 година

GP Aviation, е основана на 17 март 2016 година, като нетърговски, швейцарски авиационен оператор под името GP Aviation Services, който предоставя основно брокерски услуги. Търговският авиационен оператор е регистриран през 2019 година в България, като първоначално оперира с два самолета Боинг 737-400. Според уебсайта на авиокомпанията тя разполага само с един самолет от този тип, с регистрация LZ-GPA. Справка в международните бази данни обаче показва, че към момента във флота на GP Aviation има три самолета Боинг 737-400, като останалите два са с регистрации LZ-GPB, добавен през август 2024 и LZ-CRI от януари 2025 година. Те са в конфигурация от 168 седалки в икономична класа и средна възраст 31.4 години.

LZ-CRI е първоначално вписан във флота на GP Aviation през 2019-а, но от 2023-а е отписан. През август 2024 се появява, като единствен самолет в новата регистрирана в България авиокомпания Jetsky Airways, наследник на фалиралата TarayanJet, която така и не полита. Докато през януари 2025 не е официално вписан обратно във флота на GP Aviation.

Свързани теми

полети от КосовоGP Aviationбългарски авиокомпаниисамолетни билетиКосово
Предишна публикация
Тежка катастрофа със CRJ на Delta Airlines в Торонто
Следваща публикация
Летище София изгражда частна 5G мобилна мрежа
629 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Air Serbia разширява мрежата в САЩ

Сръбският национален превозвач обяви нова експанзия на трансатлантическата си мрежа с полети до нова дестинация…

До Абу Даби и Рияд с Wizz

Унгарският нискоразходен превозвач обяви на 27 август стартирането на 20 нови маршрута до 3 дестинации…
keyboard_arrow_up