Още два товарни Boeing 747-400 се присъединиха към флота на Compass Air Cargo. Ще летят за Emirates

4K прочитания

Двата нови самолети ще обслужват многогодишно споразумение за лизинг с гиганта Emirates

Българската товарна авиокомпания Compass Air Cargo наскоро разшири флота си с два нови самолета Boeing 747-400, с което продължава да затвърждава позициите си на световния карго пазар.

снимка на корицата: Никола Дончев от българските авиоспотъри

Първият самолет от типа, Boeing 747-400F с регистрация LZ-CJA, беше доставен на 19 юли 2023 г. Тази машина е произведена през 2006 г. и преди това оперира за няколко международни компании, включително Atlas Air.

Първият Боинг 747 на Компас Еър Карго пристигна в София на 19 юли 2023

Вторият самолет, с регистрация LZ-CJB, е Boeing 747-400ERF, който е първи за компанията от модификацията ER (Extended Range) и беше доставен на 15 януари 2025 г. с полет от Истанбул до София. Този самолет, който е с удължен радиус на действие, е произведен през 2008 г. и е преминал през пълна проверка и реновиране, преди да се присъедини към флота на Compass Air Cargo. Справка на Авиофорум показва, че още на следващия ден, 16 януари, LZ-CJB отлита за Хонг Конг, а оттам за Дубай, за да започне да изпълнява новите си задължение, за които ще прочетете по-надолу.

Това е второто Джъмбо за Compass Air Cargo с регистрация LZ-CJB, но все още в цветовете и окраската на AirACT, при пристигането му летище София на 15 януари 2025. Снимка: Георги Ватафов от българските авиоспотъри

Третият Boeing 747-400ERF се появи в София ден по-късно, на 16 януари, с регистрация LZ-CJC, също с полет от летище Сабиха Гьокчен в Истанбул. Той също е от модификацията ER и с удължен обсег на действия.

Предишните регистрации на двете машини са съответно TC-ACR и TC-ACM. Техният товарен капацитет е 117 тона, разпределени в 32 контейнера на основната палуба и 9 контейнера на долната палуба.

Двете нови машини са все още в цветовете на турската Air ACT – авиокомпанията, която неофициално стои зад създаването и развитието на българската Compass Air Cargo. С новата доставка AirACT ще остане само с два самолета Боинг 747-400SF, за които все още няма информация дали също няма да се присъединят към флота на Компас, заради по-благоприятната им регистрация в рамките на Европейския съюз.

Повече за създаването, структурата и управлението на Компас Еър Карго можете да прочетете в материалите на Авиофорум по темата тук…

Новите попълнения на Компас ще позволят на компанията значително да увеличи капацитета си за превоз на товари, особено на дълги разстояния. В допълнение, Compass Air Cargo стартира през миналата година редовни полети по линията Лиеж-София-Женжоу, насочени към китайския пазар – стратегически ход, който има за цел да утвърди България като важен карго хъб в региона. Този маршрут се изпълнява с кодовия номер на превозвача и неговата позивна, като основен клиент е китайската ритейл компания TEMU.

Новите два самолета на Компас Еър Карго ще летят за дубайската Emirates SkyCargo по силата на сключено споразумение за мокър лизинг между двете авиокомпании

Новите два самолета се присъединяват към флота на Компас, и съответно към българския регистър на въздухоплавателни средства, по силата на наскоро сключено многогодишно споразумение между четвъртата по обем на превозени товари карго авиокомпания в света, Emirates SkyCargo, и Компас. В официално съобщение на дубайската авиокомпания се казва, че лизинговането на двете машини ще увеличи капацитетът й с 15% и се водят дискусии за разширяване обема на партньорството с българския превозвач.

„Очакваме търсенето да продължи да се покачва, отразявайки важността на Дубай, като световен логистичен хъб,“ казва старшия вицепрезидент на Emirates SkyCargo Бадр Абас.

Важен детайл, е че и трите Боинг 747 във флота на Компас са оригинално произведени, като товарни самолети от американския самолетостроител и разполагат с характерната за модела предна врата – отваряйки цялата носова конструкция на машината.

Все още няма яснота и дали двата нови самолета във флота на Компас Еър Карго ще бъдат боядисани в ливреята на българския превозвач.

Свързани теми

Предишна публикация
Нов, целогодишен маршрут на Wizz между Варна и Лайпциг
Следваща публикация
Eurowings с най-голям ъпгрейд на флота в историята си и нови Боинг 737
4K прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Меню