Товарен Боинг 737-400 на испанската Swiftair катастрофира във Вилнюс

499 прочитания

Товарен самолет Боинг 737-400SF на испанската авиокомпания Swiftair, опериращ за DHL, е катастрофирал рано тази сутрин, 25 ноември, по време на заход за кацане на летището във Вилнюс, Литва.

Един от първите кадри от мястото на катастрофата, на който се виждат горящите остатъци от падналия Боинг 737-400

Машината, с регистрация EC-MFE, е изпълнявала редовен полет QY5960 за въздушното подразделение на DHL – European Air Transport, от Лайпциг за Вилнюс с четирима души на борда, един от които, по първоначална информация, е загинал. Предполага се, че това е бил един от пилотите на самолета, а според местните медии има и един загинал човек на земята, тъй като самолетът се разбива на около 1км от писта 19 на летището в литовската столица. Според информациите до момента, другият пилот и останалите двама пасажери на борда за оцелели. Засегната е и най-малко една жилищна сграда на земята, където е възникнал пожар.

Това е катастрофиралият Боинг 737-476SF на испанската Swiftair. Той е произведен през октомври 1993 година, като пътнически, а през март 2015 е конвертиран в товарен и доставен на Swiftair.

Самолетът е изпълнявал рутинен заход за кацане по прибори на писта 19 (ILS Z). Екипажът получава инструкции от Вилнюс-подход да снижи до 2700 фута и съобщи, когато прихване системата за инструментален заход за полоса 19 на летището.

Последните известни позиции и височини от полета на EC-MFE

На около 4 мили от пистата екипажът е инструктиран да се свърже с Вилнюс-кула, като инструкцията е приета нормално и това е последната комуникация от борда на самолета. Ръководителят на полети в Кулата дава разрешение за кацане на самолета, но не получава отговор от екипажа. Секунди по-късно, в 05:28ч местно време, самолетът катастрофира в жилищна сграда на около 1.1км от прага на полосата и избухва в пламъци. Двуетажната жилищна сграда също е обхваната от пожара.

На видеото от охранителни камери в района се виждат последните секунди от полета, които изглеждат като рутинно снижение за кацане:

Според данните от транспондера на борда самолетът е прескочил централната линия на полосата по време на последния десен завой за изравняване с пистата, като е успял да се изравни с централната линия на около 5.4 мили от прага на полосата.

Още една снимка от района на катастрофата след пристигането на аварийно-спасителните екипи

Метеорологичната обстановка на летището по време на инцидента е умерен насрещен вятър от 180 градуса, 17 възела (около 30 км/ч), облачен таван между 500 и 700 фута (150-250м), температура 1 градус по Целзий и атмосферно налягане 1020 хектопаскала.

 

Аварийно-спасителните служби са пристигнали на мястото в рамките на 10 минути от катастрофата, като е започнало полицейско разследване на инцидента. Като най-вероятни версии за катастрофата се очертават пилотска грешка или техническа неизправност със самолета.

Първоначалният анализ на данните от полета показва, че последната известна позиция на Боинга по време на захода е на височина 253 фута или с около 100 фута по-ниско от очакваната височина от 336 фута при стандартната глисада от 3 градуса за тази писта. Данните от ADS-B транспондера показват скорост от 149 възела и вертикална скорост от 972 фута в минута.

ADS-B данните от транспондера на самолета, записани от Flightradar24

Свързани теми

Предишна публикация
Руски Сухой Суперджет 100 се запали след кацане в Анталия
Следваща публикация
Аржентина премахва възрастовите ограничения за пилоти
499 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Меню