Китай изпрати 14-а мисия до собствената си космическа станция и първата жена – космически инженер

42 прочитания

Китай изпрати поредната пилотирана мисия до своята космическа станция Тиангон, която има историческо значение с участието на първата жена – космически инженер в предстоящия шестмесечен престой в околоземна орбита.

Мисията Шенжу-19 е с участието на общо трима тайконавти и е 14-и пилотиран полет до китайската космическа станция. С него общия брой китайски тайконавти, пътували до открития космос става 24, пише влиятелното национално издание People’s Daily.

Времевата линия на китайските пилотирани космически мисии по програмата Шенжу

Корабът Шенжу-19 беше изстрелян с ракетата носител Long March 2F от центъра за изстрелване на спътници Жукан в северозападен Китай малко след 4 часа сутринта местно време на 30 октомври. Около 5 часа по-късно тричленният екипаж достига китайската космическа станция, където се присъедини за кратко към екипажа на мисията Шенжу-18. След като предадоха управлението на станцията тримата тайконавти от предходната мисия се завърнаха на земята на 4 ноември в района на изпитателния център Донфен в северния автономен район Вътрешна Монголия.

Ещипажът на китайската космическа мисия Шенжу-19

Командир на Шенжу-19 е Хуже Кай, роден през 70-те години, за когото това е първата космическа мисия в такава роля. Той обаче постави нов рекорд за най-кратък престой на Земята между две мисии в космоса в рамките на едва 8 месеца.

Останалите двама членове на екипажа са Линдон Сонг и Хаозе Ванг, родени през 90-те години, за които това е първо пътуване в космоса. Хаозе Ванг е първата в Китай жена – космически инженер и едва третата китайка с мисия в космоса. Тя се присъединява към мисията като старши инженер от Академията по космически и ракетни технологии към Китайската Аерокосмическа Научно-Технологична Корпорация.

Хаозе Ванг е първата китайка – космически инженер с мисия в космоса и третата жена – тайконавт.

Мисията Шенжу-19 е четвъртата в рамките на програмата за изграждане и развитие на китайската космическа станция и 33-и старт в китайската космическа програма.

Екипажите на китайските космически мисии Шенжу-18 и Шенжу-19 позират за снимка на борда на китайската космическа станция

Основните задачи на мисията са: да поеме контрола от предходния екипаж Шенжу-18 и да остане на станцията през следващите 6 месеца; да провежда научноизследователска дейност; да изпълни няколко излизания в открития космос; да инсталира устройства за защита от космически боклук и друго външно оборудване на станцията и да провежда образователни и тренировъчни курсове с екипи на земята.

Свързани теми

Предишна публикация
Какво е самолета с ракетен двигател на Dawn Aerospace
Следваща публикация
Българската Compass Air Cargo вече лети между София и Китай
42 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Китай сертифицира C919

Китайският авиационен регулатор е издал типов сертификат на тяснофюзелажния лайнер Comac C919. Това отваря пътя…
Меню