Стотици бойни, военнотранспортни и поддържащи самолети са в небето на Германия от 14 юни за най-голямото в историята на НАТО учение на съюзническите военновъздушни сили, съобщават германските и световни медии.
Учението започна в знак на солидарност на партньорите от Алианса с официално стартиралата контра-офанзива на украинските въоръжени сили срещу руските нашественици в източната част на страната.
Учението „Air Defender 2023“ (Въздушен Страж) включва над 250 самолета, сред които 190 бойни машини, и над 10 000 военнослужещи, които трябва да подобрят натренираността на готовността на силите на Алианса за „защита срещу нападение с въздухоплавателни средства, дронове и ракети срещу градове и критична инфраструктура,“ се казва в официалното прессъобщение на НАТО за началото на ученията.
Според него предвожданото от Германия учение се е подготвяло от няколко години, още преди руската агресия в Украйна, но провеждането му в сегашната обстановка на над 16-месечен въоръжен конфликт между Русия и Украйна след агресията на Кремъл, ще изпрати ясно и силно послание към президента Путин, който е сочен за основен виновник за агресията и конфликта.
„Въздушен Страж, е необходимост, защото вече живеем в един по-опасен свят. Изправени пред най-голямата криза на сигурността от поколения насам, оставаме единни в опазването на сигурността на нашите държави и народи,“
казва говорителката на НАТО Оана Лунжеску.
„Ще съм много изненадана, ако някой световен лидер не оценява какво означава днешното учение по отношение духа на Алианса, неговото единство и сила и желанието му да ги отбранява. И това включва господин Путин,“ каза американския посланик в Германия Ейми Гутман преди началото на учението.
„Територията на НАТО е червената линия и ние възнамеряваме да отбраняваме всяка педя от нея,“
каза командващия германските военновъздушни сили Генерал-лейтенант Инго Герхарц.
Територията на НАТО включва и пет държави-членки участващи в ученията, които имат обща граница с Русия – Норвегия, Финландия, Естония, Латвия и Литва. Две от тях – Естония и Латвия – също приемат ограничена част от ученията на своя територия и във въздушното си пространство.
Останалите участници са членовете на НАТО Белгия, България, Хърватия, Чехия, Дания, Франция, Гърция, Унгария, Италия, Холандия, Полша, Румъния, Словения, Испания, Финландия, Турция, Великобритания и САЩ, както и кандидат-членът на НАТО Швеция и Япония, която също задълбочава връзките си с Алианса.
Сред участващите бойни самолети има американски F-35 и F-15, F-16 от САЩ, Турция и Гърция, Юрофайтъри от Испания и Великобритания, германски Панавия-Торнадо, американски и финландски F-18, унгарски Грипен-и, както и ескадрила американски А-10 за поразяване на наземни цели.
Прави впечатление голямото разнообразие от участници и типове самолети и въоръжение, което максимално затруднява координацията, но точно това прави това учение още по-критично важно. Според анализаторите, основна задача на тренировката е именно синхронизирането на усилията, комуникациите и задачите между разностранните военновъздушни сили на участващите държави, което ще е от ключово значение във всеки потенциален военен конфликт.
Учението трябва да продължи почти две седмици до 23 юни. По време на учението могат да се очакват закъснения в множество граждански полети от и към Германия, както и такива прелитащи във въздушното пространство на участващите държави.