WOW carGO, наследникът на фалиралата исландска нискоразходна авиокомпания WOW Air обяви начало на глобалните си операции на 5 юни 2020. Основната база на превозвача е на източното американско крайбрежие, в Мартинсбърг, Западна Вирджиния.
На американското летище е разположен глобалния логистичен център на компанията, административния й офис и хангарите за поддръжка. Авиокомпанията ще оперира с IATA код WW.
Възраждането
Мартинсбърг е малко градче, в близост до столицата Вашингтон, през което минават няколко важни американски магистрали. Местното летище е частна собственост и се използва основно от леката и бизнес авиация, но широката и дълга полоса за излитане и кацане дава възможност за използването му от големи самолети. Там няма базирани други авиокомпании.
WOW Air е основана през ноември 2011 от исландския предприемач Скули Могенсен, който тогава развива високотехнологични и телеком бизнеси в Исландия и Европа. Основен инвеститор е холдингът Титан, собственост на Могенсен. Авиокомпанията стартира полети през ноември 2012 като нискоразходен превозвач на близки и далечни разстояния, свързващ Исландия и северна Европа със САЩ и Канада.
Кризата в WOW започва през 2018, когато северноамериканския пазар бележи спад от над 5% и авиокомпанията връща 4 от широкофюзелажните си самолети А330 и започва да търси външно финансиране.
Сериозен интерес проявява само холдингът Indigo Partners, основен акционер в унгарската Wizz Air и индийската IndiGo, но в навечерието на подписването на споразумението за стратегическо партньорство през март 2019 Индиго се отказва от сделката. На следващия ден превозвачът спира да лети и месец по-късно обявява фалит.
Активите на WOW са изкупени през септември 2019 от USAerospace Associates, която обявява, че ще възобнови полетите през декември 2019 с американски сертификат за летателен оператор между Вашингтон и Рейкявик. Стартът обаче се отлага по административни причини за февруари 2020, когато започна глобалната корона-криза.
Сега WOW се възражда като изцяло товарен оператор със скромен флот от само 2 самолета Боинг 767-200F.