Собственикът на авиокомпаниите от групата Virgin, Ричард Брансън каза, че авиокомпаниите му във Великобритания и Австралия няма да оцелеят след кризата с коронавируса без държавна помощ, както и че Virgin Group няма ресурси да премине през пандемията.
ДОПЪЛНЕНИЕ: 21 април, 12:00ч: Virgin Australia фалира.
Брансън написа писмо до служителите си, в което обясни, че прави всичко възможно да запази Virgin Atlantic. Британската авиокомпания има нужда от британски търговски заем, подкрепен от държавата, за да излезе от кризата, а Virgin Australia „се бори да оцелее”, като се очаква всеки момент да влезе в доброволна процедура по защита от фалит, каза Брансън.
Милиардерът обеща да предостави като залог луксозния си частен остров, за да получи държавна помощ от Великобритания.
An open letter to Virgin employees https://t.co/Nv1RLBhp3jpic.twitter.com/Qj16CUT5N0
— Richard Branson (@richardbranson) April 20, 2020
В отвореното си писмо, публикувано в Туитър, Брансън написа:
„Virgin инвестира четвърт милиард щатски долара от началото на пандемията, за да подкрепи бизнеса си и работните места. Virgin Orbit произвежда респиратори за болниците, които се борят с #COVID19. Екипите на Virgin Galactic правят кислородни маски. Екипажите на Virgin Atlantic превозват със самолетите медицинско оборудване. Virgin инвестира над 75 милиона паунда н британското обществено здравеопазване и никога няма да вземе нито пени обратно. Служителите на Virgin Atlantic единодушно решиха да си намалят заплатите за 6,5 месеца, за да бъдат спасени възможно най-много работни места.
Ако британското правителство помогне на Virgin Atlantic да оцелее, тези пари няма да са подарени, а ще бъдат върнати обратно. Virgin Money Goving няма никога да печели. Милиони ще се дават за благотворителност, защото ние сме неправителствена организация /и Virgin Money покрива таксата за платформата/. Нашите компании плащат всички данъци в страните, където работят“.
Над 70 000 души работят в компаниите на Virgin Group в 35 страни, твърди Брансън в писмото си.
Правителството на Австралия обяви, че Virgin Australia няма да получи повече финансова помощ.
Богатството на Брансън възлиза на около 6 милиарда щатски долара според индекса на милиардерите на Bloomberg.