Хийтроу затвори два от терминалите си

101 прочитания

Лондонското летище Хийтроу /LHR/ взе безпрецедентното решение да затвори два от четирите си терминала от 6 април, заради спадналия трафик в резултат от разпространението на #COVID19. Остават отворени само Терминал 5 и обновения Терминал 2.

Решението означава сливане на персонал и системи и преместването на десетки авиокомпании, които досега се обслужваха на Терминали 3 и 4 към Т2 и Т5, което ще засегне основно Emirates, American Airlines и Virgin Atlantic, последната от които премести всичките си операции от затвореното летище Гетуик към Хийтроу Т3 на 27 март. Администрацията на Хийтроу работи с авиокомпаниите, за да осигури максимално гладка трансформация на операциите, като целта на реорганизацията е максимална защита на работни места.

Терминал 4 беше основната база на авиокомпаниите от алианса SkyTeam на Air France, KLM и Delta, заедно с авиокомпании от Азия и Близкия изток, а също и на българската България Ер. Преместването означава, че British Airways, която прекрати операциите си от Гетуик и нейния партньор от International Airlines Group /IAG/ ще си поделят най-новия Терминал 5.

Миналата година British Airways отбеляза 100-годишнината от съществуването си с поредица от самолети с исторически ливреи. Тук някои от тях са паркирани на перона на летище Хийтроу

Миналата година British Airways отбеляза 100-годишнината от съществуването си с поредица от самолети с исторически ливреи. Тук някои от тях са паркирани на перона на летище Хийтроу

Още на 27 март и летище Манчестър реши да затвори два от терминалите си, Т2 и Т3, като там ще се използват единствено Т1 и едната от двете писти за излитане и кацане.

В средата на март ръководствата на Хийтроу, Гетуик и Манчестър изпратиха открито писмо до британския премиер, в което изразяват опасенията си, че спадът на трафика ще доведе до частично или пълно преустановяване на операциите и заплашва много работни места. По същото време и шефът на Британската асоциация на летищните оператори /AOA/ Карън Дий обяви, че правителството трябва да „поеме недвусмислен ангажимент,“ за спасяване на британската авиационна индустрия.

В разгара на корона-кризата Хийтроу беше обявено от британските медии за „superspreader airport of the world“ /летище суперразпространител на заразата/, заради липсата на всякакви допълнителни мерки за скрийнинг на пристигащите пътници, защита на персонала и допълнителна хигиенизация на терминалите и самолетите.

Свързани теми

Предишна публикация
Ядливи табли и прибори могат да станат част от менюто в самолета
Следваща публикация
Airbus спира производството в Германия и САЩ
101 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Обир на самолет в Тирана

Трима въоръжени обраха самолета на Austria Airlines преди да излети за Виена от летище Майка…

TAP Portugal рестартира полетите

Португалският национален превозвач TAP Air Portugal обяви подновяването на операциите си, въпреки продължаващото развитие на…

BER може да отвори през 2020

Операторът на берлинското летище Бранденбург потвърди готовност да завърши мегапроекта догодина. В отчета си за…

Airbus съкращава 15000 души

Една трета от планираните съкращения са във Франция, съобщи АФП. Европейският производител се готви да…
Меню