Руски хуманоиден робот започна пътешествието си до Международната космическа станция, след като се превърна в първия механичен пасажер на нов тип ракета-носител, изстреляна от космодрума Байконур в Казахстан. Андроидът Скайбот F850 ще трябва да научи и нови умения в космоса.
Разработката е на руската космическа агенция Роскосмос. На видео от предстартовата подготовка на космодрума се вижда как Фьодор седи на мястото на пилота и държи малко руско знаме. По време на старта роботът казва „Да тръгваме“, повтаряйки фразата, която Юри Гагарин използва през 1961 по време на първото космическо пътуване на човек от Земята. Името на робота идва от английската абревиатура на Fedor – Final Experimental Demonstration Object Research. Дизайнът му следва стриктно пропорциите на човешкото тяло, включително и пет пръста на всяка ръка. Той е висок 180 см и тежи 160 кг. Според създателите му, в него са вградени „елементи на изкуствен интелект“.
Пътуването е и тест за новата руска ракета-носител Союз 2.1а, която е модифицирана версия на транспортния кораб Союз, с който се изстрелват екипажите на Международната космическа станция. По време на полета Фьодор вокализира телеметричните данни на полета, като проследява и записва потока от данни идващи от полетните системи. Според Рокосмос, стартът и началото на мисията са били успешни. От борда на капсулата роботът отправи и поздравление по случай Денят на руския национален флаг, 22 август, като каза че националното знаме „обединява милиони хора и милиони се гордеят с него“. „Те включват и моите създатели,“ добавя Фьодор.
Антропоморфный робот #SkybotF850 поздравляет россиян с Днем Государственного флага Российской Федерации ?? pic.twitter.com/6a5auAtrhw
— РОСКОСМОС (@roscosmos) August 22, 2019
VIDEO – Launch of the Russian #SoyuzMS14 (unmanned) test flight to the #ISS. Carrying the #SkybotF850 #FEDOR robot. 3rd stage separation and solar panel deploy. pic.twitter.com/P1ol64OYes — Space Shuttle Almanac (@ShuttleAlmanac) August 22, 2019
Дизайнът на робота е първоначално разработен за руското Министерство на извънредните ситуации, за да подпомага екипите, работещи в опасни и трудно-достъпни условия. На други клипове, разпространени онлайн се вижда как роботът се учи да повтаря човешки жестове и да извършва сложни операции с ръце, като отваряне на бутилки. На друго видео се вижда как управлява автомобил или стреля едновременно от два пистолета.
FEDOR (Final Experimental Demonstration Object Research). A Russian official posted a video on his Facebook page of FEDOR, a humanoid robot being worked on by the Russian Foundation of Advanced Research Projects. It’s shown using tools, driving a car and shooting guns at targets. pic.twitter.com/81pxezjIlr
— World of Engineering (@engineers_feed) March 7, 2019
През юли шефът на Роскосмос Димитрий Рогозин представи робота на президента Путин, като „новият помощник на космонавтите ни в космоса.“ Той добави, че в бъдеще се надява тази и подобни машини да подпомогнат овладяването на дълбокия космос.
Посвящается нашему Фёдору @FEDOR37516789 и его предстоящему полёту@roscosmos @tvroscosmos @fpi_russia @glavkosmosJSC pic.twitter.com/N4T8cz73co — Дмитрий Рогозин (@Rogozin) August 12, 2019
Фьодор трябва да остане на борда на МКС в продължение на две седмици, заедно с руския космонавт Александър Скворцов. Той трябва да го управлява и обучава с помощта на екзоскелет и система на виртуална реалност. Андроидът ще се обучава как да работи с прости инструменти от отвертки до пожарогасители, в нулева гравитация. Първият опит за скачване на космическия апарат с МКС беше неуспешен, но от Роскосмос уверяват, че мисията на новия Союз 2.1а продължава.
Руският хуманоиден робот не е първият подобен пътувал до МКС. През 2011 НАСА изпрати на станцията Robonaut 2, който прекара там няколко години, до завръщането му на Земята през 2018 заради технически проблеми.
Япония също изпрати своя 34-сантиметров робот Киробо, заедно с първия японски командир на станцията през 2016.
по материали от DW, AFP, Interfax