Търсенето на полети остава солидно, но трендът се понижава, отчете IATA в доклада си, публикуван на 4 юли 2019.
Според данните за май на IATA приходите от пътник на километър се увеличават с 4,5% в сравнение за същия месец през 2018 и с 3,1% годишно спрямо март.
Данните обаче остават под средните да 20-годишен период от около 5,5%.
Наличният капацитет расте с 2,7% и факторът на затоварване се увеличава до 81,5%.
„Търсенето на пътниците се забавя в сравнение с последните 2 години. Това е в духа на забавянето на глобалната търговия, повишението на търговските напрежения и отслабването на бизнес доверието. В такава среда на предизвикателства авиокомпаниите внимателно управляват капацитета, за да оптимизират ефективността”, каза Александър де Жуниак, директор на IATA.
Европа /26.7% от глобалния пазар/
Търсенето на услугите на европейските превозвачи отбелязва 5,4% ръст за май за година. Капацитетът има 4,6% ръст и затоварването се повишава до 84,2%, най-високо ниво сред всички региони. По-голямата част от регионалният ръст обаче е регистриран в първата половина на 2018 и след това отслабва.
Азия /34.4% от глобалния пазар/
Най-бързо растящият регион за въздушните превози, Азия, отбелязва 4% ръст за май на трафика за година, което е подобрение спрямо повишението от 2,9%, отчетено през април. Капацитетът се повишава с 3% и факторът на затоварване се подобрява с 0,8% до 78,6%.
Северна Америка /22.5% от глобалния пазар/
Северноамериканските авиокомпании обявиха увеличение на трафика с 4,8% за май спрямо май 2018. Капацитетът се увеличава с 2,7% и факторът за затоварване расте най-много от трите региона – 1,7% до 83,6%.
Близък Изток /9.2% от глобалния пазар/
Близкоизточните превозвачи са намалили капацитета за май – 6,1%. Трафикът обаче се понижава с 0,8%, а за сравнение през април е бил с 3,3% ръст. Това отразява структурните промени, които се провеждат в региона. Затоварването е 73%.
Бариерите
Авиацията е бизнес на свободата, свързването на хората и търговията и създава нови възможности за ръст и развитие. Но за да е ефективна, зависи от това границите да остават отворени за движение на хора и стоки – и самолети, каза Александър де Жуниак.
Още заключения
- Русия остава най-бързо растящия пазар на вътрешни полети.
- Китай се възстановява след 2 години на умерен ръст.
- Япония расте най-бързо за година.
- Brexit тежи над ръста в Европа.
Данни: месечен доклад на IATA.
Снимка: Авиофорум.