Повечето пътници искат да знаят за колко време ще се придвижат между терминалите до гейта си, колко време ще чакат за проверка на багажа и навременна информация за закъснели или отменени полети.
Противно на очакванията, пътниците не искат много от едно летище, показва проучване на OAG.
Автоматизацията има своето място, но пътуващите искат прости и практични неща като:
- Насочване с GPS на терминалите и гейтовете /54%/.
- Повече място в зоната за проверка на багажа /40%/.
- Информация за закъснения и отмяна на полети /78%/.
- Ъпдейт в реално време на очаквания час на качване на борда /75%/, времето за минаване през проверка на сигурността /77%/ и времето, нужно за преминаване през терминалите до гейтовете /55%/.
Проучването е направено сред 2000 британски пътници чрез приложението FlightView за мобилни телефони.
Човекът vs. машината
То показва, че все още хората предпочитат човешко обслужване пред технологичните нововъведения за почти всеки елемент от преживяването на летището:
- Багаж /55%/;
- Бординг /64%/;
И само 10% харесват роботи да им дават информация за пътуването.
Заключението
Докато високотехнологичните инвестиции подобряват преживяването на летищата, те не са универсалното решение. Всъщност извън издаването на билети и чекина, почти всеки втори човек, който лети със самолет иска да бъде обслужван от човек.
Пътниците, които се чувстват информирани с ъпдейти в реално време, обикновено са по-склонни да спрат в бара или да влязат в магазин на летището.
Нещо, което няма да направят, ако не знаят кога и къде да бъдат за качване на борда или колко време ще изгубят при трансфера си между терминалите.
Снимка: Авиофорум