Двата американски гиганта в авиокосмическата индустрия сливат операции, за да създадат една от най-големите глобални групи в сектора.
Обединението трябва да е финализирано през първото тримесечие на 2020, съобщиха двете компании.
Новото дружество, което ще обедини разнообразните дейности на двете фирми в авиацията и отбраната ще се казва Raytheon Technologies Corporation.
След сливането новата компания ще има оборот от 74 милиарда щатски долара.
Raytheon произвежда за американския флот ракетите Пейтриът и Томахоук.
United Technologies произвежда двигателите Pratt and Whitney за граждански и военни самолети, включително за многоцелевия F-35.
В началото на 2020 United Technologies ще отдели производството си на асансьори Otis и на хладилна и климатична техника Carrier, които стават самостоятелни компании.
Обединението „ще определи бъдещето на отбраната и авиацията”, каза директорът на United Technologies Грег Хейс. Той ще бъде главен изпълнителен директор на новата обща компания, а главният изпълнителен директор на Raytheon Томас Кенеди ще стане изпълнителен председател.
Сделката е резултат от драматичните промени в United Technologies при управлението на Хейс, който я пое през 2014, а тази година купи доставчика на авиочасти Rockwell Collins за 30 милиарда щатски долара. Той обаче успя да продаде Sikorsky на Lockheed Martin за 9 милиарда щатски долара през 2015.
Хейс отказа предложение за сливане с Honeywell Int. през 2016 като каза, че сделката подценява неговата компания.
Сливането на Raytheon и United Technologies създава втория най-голям производител на военно и аерокосмически оборудване след Boeing.
Снимка: Raytheon.