Стартъпът на Google, Wing стана първата компания за доставка с дрон, одобрена от Федералната агенция по въздухоплаване на САЩ.
Wing Aviation на Alphabet, компанията-майка на Google, получи разрешение да започне да доставя стоки с дрон във Вирджиния в края на годината.
Компанията става първата, сертифицирана за новия вид въздушни транспортни услуги в САЩ.
В момента регулациите на FAA не позволяват на дрон да лети извън полезрението на оператора, а лицензите за автоматизирани доставки бяха давани досега само с цел демонстрации и компаниите нямаха право да получават пари за услугата.
Пазаруване с дрон
Wing ще има право да изпълнява търговски услуги по доставка на продукти от местни магазини до домовете на американците, включително да изпълнява полети извън зоната на визуален контакт и над хора, съобщи FAA.
.@USDOT Secretary Elaine L. Chao announced that the #FAA has awarded the first air carrier certificate to a #DroneDelivery company: @Wing, to begin drone delivery in #Blacksburg, #VA. Learn more at https://t.co/nRywPYiGGl. #FlySafe pic.twitter.com/WoSYhh96RV
— The FAA (@FAANews) April 23, 2019
Wing Aviation планира да започне търговски доставки на колети от Блексбърг, Вирджиния.
След Канбера и Хелзинки
Wing работи в партньорство с Virginia Tech и Mid-Atlantic Aviation като един от превозвачите в Интегрираната програма на Безпилотни авиационни системи на Министерството на транспорта на САЩ.
„Това е важна стъпка напред за безопасното изпитание и интеграция на дронове в икономиката ни”, каза министърът на транспорта на САЩ Илейн Чао.
Wing започна наскоро доставки по въздуха в северната част на столицата на Австралия, Канбера. Предстои да започне на прави изпитания и в Европа, от Хелзинки, Финландия.
През май 2018 министър Чао обяви, че е одобрила 10 проекта, за да може да направи оценка за регулацията на дронове и интегрирането им безопасно във въздушното пространство на САЩ.
Правила
През януари FAA предложи правила, които биха позволили на дронове да летят над населени райони и се отказа да иска специално разрешение за нощни полети.
Снимка: WIng.