Британските летища ще имат право да свалят дронове близо до тяхната територия в рамките на новите правомощия, които Великобритания планира за повишаване на сигурността и смущенията, предизвикани на Гетуик преди месец.
Летищата ще имат право да използват анти-дрон технологии, за да заглушават устройствата и дори да ги свалят със сила. Полицията ще има право да приземява и проверява дронове.
Министерството на вътрешните работи на Великобритания ще помогне за опазване на стратегическите обекти като летища и затвори, съобщи правителството в Лондон. Затягането на режима за полети на дронове бе обсъждано от горната камара на британския парламент на първото заседание след празниците.
От 30 ноември оператори на дронове с тегло от 250 грама до 20 кг ще трябва да ги регистриран и да минат онлайн тест за пилотиране на такива устройства. До 100 паунда става глобата при отказ да бъде приземен дрон или да се покаже валидна регистрация.
Над хиляда полета бяха отменени и 140000 души бяха засегнати в продължение на 3 дни заради незаконни полети на дронове над второто по големина британско летище. Гетуик обяви, че започва да използва военна технология за защита от дронове.
Бумът в продажбите на малки, обикновено частно ползвани апарати се превръща в риск близо до летища и граждански самолети. Дронове бяха забелязани и край Нюйоркското летище Ла Гуардия, и в Дубай.
Това е ново предизвикателство за регулаторите.
Американската Федерална авиационна администрация /FAA/ през декември обяви планове за нови тестове за идентификация на малките автоматични дистанционно управляеми летателни апарати.
Военните системи обаче са скъпи, а оборудването може да бъде трудно за експлоатация при обикновени условия, без да бъдат нарушени важни комуникационни връзки.
Регулаторите не бързат да реагират, за да не спрат развитието на индустрията с дронове за граждански цели, която обещава да генерира милиарди долари от годишни продажби.
Британското правителство планира също да разшири зоната около летищата, където е незаконно да се вдига дрон.
В момента дрон не може да се вдига на 1 км от летище и затова зоната се увеличава до 5 км. Решението бе взето след настояване на британския синдикат на пилотите.
Собственикът на дроновете-нарушители на Гетуик все още не намерени. Местната полиция продължава разследването и обяви 63 хиляди долара награда за информация, която би довела до разкриване на нарушителите.
В България дронове могат да летят над територията с разрешение, поискано най-малко 5 дни предварително от ГВА.
Снимка: Wikimedia