Русия и САЩ са постигнали разбирателство да стартират съвместна работа по програма на НАСА за построяването на първата лунна космическа станция. Начинанието е част от дългосрочния проект за изпращане на пилотирана мисия до Марс. В началото на септември 2017 НАСА обяви, че е в напреднала фаза по разработването на програма, наречена Deep Space Gateway (Портал към дълбокия космос) – проект, който има за цел да задълбочи изследванията на Слънчевата система. Първа и основна стъпка от проекта е изграждането на космическа станция в орбита около Луната, която ще се управлява от постоянни екипажи и ще служи за „портал към мисии в дълбокия космос и лунната повърхност“.
НАСА вече съвсем насериозно дискутира плановете си за изпращане на хора в орбита около Марс до 2030 година, както и последващите планове за колонизиране на Червената планета. Плановете на агенцията за завръщане на Луната обаче, бяха размотавани и подлагани на съмнения от американската администрация. Докато предишния президент Буш-младши искаше да види екипажи на Луната до 2020 година, наследникът му Обама заряза тези планове и насочи поглед директно към Марс, включително с финансиране на мисии, които имат за цел да тестват нужните технологии за прихващане на част от астероид и докарването й в лунна орбита. Изглежда, че сега отново всичко се променя, като астероидите не са сред фаворитите на администрацията на Тръмп, но пък станция в лунна орбита и визитации на лунната повърхност отново са в менюто.
На 28 септември в съвместно съобщение и НАСА и руската космическа агенция Роскосмос обявиха, че е било подписано двустранно споразумение по въпроса на световния астронимически конгрес, която се провежда в Аделаида, Австралия. Руснаците и американците ще си сътрудничат по изграждането на необходимите системи за научни мисии в лунна орбита и на повърхността на нашия спътник. Обсъждани са и вариантите за използване на руските ракети Протон-М и Ангара за техническите доставки на мисията, както и партньорство с частни американски компании, като Space-X. Строителството трябва да започне в средата на 2020-те.
снимки: wikimedia.commons